Infekce HIV a její léčba  

  Léčba infekce HIV a AIDS
  
 1. Prevence a léčba projevů onemocnění
  
205a1.gif (3422 bytes)
Oportunní
infekce
  
1. Prevence oportunních infekcí
Jakmile se projeví první příznaky selhání imunitního systému (například pokles pod 200 T4 lymfocytů), je možno započít preventivní léčbu, abychom předešli vzniku takových infekcí, jako je pneumocytóza (pentamidinový aerosol, cotrimoxazole, Dapsone a další preparáty), toxoplazmóza (pyrimethamine dapsone ...) nebo dokonce tuberkulóza.
2. Léčba vzniklých oportunních infekcí
 
Většinu infekcí, ať už plicních, mozkových, srdečních ... , které mají souvislost s AIDS, lze účinně léčit pomocí antibiotik, antimykotik, antiparazitik a antivirových preparátů. Tato léčba dočasně umožňuje zvládat většinu oportunních infekcí.
Přetrvávají dva problémy:
  • U některých infekcí ještě neexistuje specifická léčba (kryptosporidióza,leukoencefalitida atd.)
  • Recidivy, ke kterým u imunosuprimovaných pacientů často dochází a jejichž léčba se stává s každou novou infekcí obtížnější.
  
205a2.gif (3462 bytes)
Nádorová
onemoc-
nění
  
Léčba Kaposiho sarkomu by měla být částečně úspěšnější díky novým typům chemoterapie, které se používá buď samostatně (lipozomální Daunorobicine) nebo v kombinaci s interferonem nebo Gm CSF (dva faktory ovlivňující množení buněk).
  
205a3.gif (4052 bytes)
Další
projevy
 
  
U dospělých i u dětí se uvádí účinnost AZT při výskytu některých neurologických projevů způsobených HIV.
  
 2. Boj s virem
  
Z přípravků, jejichž účinnost proti viru již byla prověřena v laboratorních podmínkách, se dnes v praxi nejvíce uplatňuje AZT (Azidothymidine) nebo Azitidin. Zkoušejí se další preparáty (DDI,DDC, TIBOs, Antiproteázy, HEPT) a další. Všechny tyto léky mají blokovat množení viru v organismu. Žádný způsob léčby však nemůže virus úplně a definitivně odstranit. Ale výzkum stále pokračuje a do budoucnosti musíme pohlížet s nadějí.
Je prokázáno, že kombinace různých proszředků (AZT+DDI, AZT+DDC+interferon a další) jsou účinnější než jednotlivé preparáty při samostaném použití.
205b_ani.gif (66007 bytes)
Pokud jde o léčbu onemocnění v časném stadiu infekce virem HIV, byla určitá účinnost zjištěna pouze u AZT.
  
 3. Posílení imunity
  
205c.gif (7658 bytes) Infekce HIV oslabuje imunitní systém. Je tedy třeba ho stimulovat nebo aspoň zabránit jeho zhroucení. Účinnost imunomodulátorů se prokázala. Uvažuje se o pasivní imunoterapii (injekční podání protilátek pro podpoření organismu v boji s infekcí) nebo aktivní imunoterapii (vakcíny pro stimulaci imunitního systému). Tento přístup je v současné době předmětem klinických studií, nejčastěji se zkouší imunoterapie v kombinaci s některými z antivirových preparátů.
  
 4. Psychická podpora
  
205d.gif (6696 bytes)Pro každého člověka, který se dozví, že je infikován virem HIV, představuje toto zjištění psychický šok, který radikálně změní jeho život. Situace se ještě zhorší s projevením příznaků:

a) léčba je často strastiplná a zdlouhavá

b) když už člověk nemůže nadále vykonávat svou profesi, může se dostat do obtížné finanční situace

c) v pozdějších stádiích AIDS může dojít i k postižení nervového systému a pacient už není schopen ani běžných každodenních činností. Potřebuje pomoci s vařením, nákupy, oblékáním a osobní hygienou

Toto vše přispívá k sociální izolaci pacienta za stavu, kdy je čím dál více závislý na pomoci jiných lidí. Naštěstí často zjišťujeme, že nejvíce postižení jedinci (homosexuálové, toxikomani) dnes snáze navazují rodinné vztahy, k jejichž přerušení došlo často kvůli jejich způsobu života.

Pacienti v pokročilých stádiích HIV infekce nejvíce potřebují psychickou pomoc, morální a fyzickou podporu zdravotnických pracovníků, sociálních služeb, rodiny a okolí. Vytvoření takové sítě znamená pro pacienty zmírnění utrpení plynoucí z porušení jejich fyzické a psychické integrity, což u nich zase pozitivně ovlivní klinický průběh infekce.

  
 5. Komplexní strategie
  
205e.jpg (3016 bytes) Zlepšení  výsledků si léčebná strategie zítřka slibuje od kombinace několika terapeutických postupů zaměřených na různé aspekty onemocnění.
  • ovlivnění viru antivirovými preparáty
  • prevence oportunních infekcí pomocí antibiotik a chemoterapeutik
  • posílení imunity pomocí imunomodulátorů
  • léčba dalších spolupůsobících faktorů HIV infekce (např. mykoplasmatickénebo herpetické infekce), které mohou průběh onemocnění zhoršovat
  • vitaminoterapie
  • hodnotná výživa
  
 Můžeme hovořit o uzdravení
  
V současné době bohužel nemůžeme. Nicméně pomocí moderní terapie se daří podstatně prodloužit přežití pacientů a dosáhnout dlouhodobých remisí. Rychlý pokrok v oblasti antivirových preparátů nám dává velkou naději. Prodloužení přežití poskytne pacientům větší šanci, že se budou moci léčit dokonalejšími antivirovými preparáty, které se v budoucnu podaří vyvinout.
  
reklama
   začátek stránky
red153.gif (37 bytes)